C-Suite Meetup vol. 7: Jak se podařil?
V dnešní době umělá inteligence zasahuje prakticky do všech odvětví, a její optimální implementaci tedy zvažují i společnosti ve výrobním sektoru. Jakou roli v průmyslových firmách skutečně hraje? Jak může pomoci při plánování výroby nebo kontrole kvality? Těmito a mnoha dalšími tématy jsme se po prázdninové pauze zabývali ve čtvrtek, 26. září 2024, na našem již sedmém C-Suite Meetupu. Na akci se registrovalo více než 100 účastníků, díky čemuž se stala historicky nejúspěšnější.
Praktické zkušenosti s AI, výzvy při zavádění inovací a budoucnost automatizace ve výrobě
Během dopoledne se řečníci podělili o své praktické zkušenosti s implementací umělé inteligence do výrobních procesů. Popisovali, jak jejich firmy přistupovaly k zavádění AI systémů, jaké technologie využívají a jak se jim podařilo dosáhnout zvýšené efektivity a snížení nákladů. Nechyběla ani diskuze o důležitosti správné optimalizace a řízení na základě dat.
Velkou pozornost vzbudily i výzvy spojené s inovacemi a odstraňováním rezistence vůči novým technologiím. Účastníci měli možnost získat inspiraci pro vlastní projekty a seznámit se s osvědčenými postupy, které firmám pomáhají úspěšně překonávat překážky při zavádění AI řešení.
C-Suite Meetup vol. 7 moderoval Pavel Bartoš, Chief Marketing Officer v INVENTI.
Celé dopoledne bylo rozděleno do dvou diskuzních bloků. V tom prvním byli řečníky zástupci průmyslových firem a jejich AI experti – tato dua popisovala své praktické zkušenosti s implementací umělé inteligence do výroby. Dotkli jsme se jejich vlastních AI systémů, co jejich tvorbě předcházelo, ale také výzev, kterým museli na své cestě za větší efektivitou čelit.
Pavel Kocourek, ředitel společnosti Aspera Technology, která se zaměřuje na zakázkovou kovovýrobu, nám blíže představil přínosy řízení skrze data (Advanced Planning and Scheduling). Mimo to s námi sdílel jeho tipy na řešení evergreenové otázky: Jak u lidí odstranit rezistenci vůči inovacím a zavádění nových systémů?
Ing. Milan Legát, Ph.D., CEO & Founder společnosti Amitia, která je průkopníkem v oblasti umělé inteligence zaměřujícím se na inteligentní výrobu, digitální dvojčata nebo počítačové vidění, Pavla doplňoval. V rámci jeho vstupů uvedl konkrétní způsoby, jak si dokáže AI poradit se špatnou optimalizací zakázkové výroby, a vysvětlil účastníkům přínos konceptu digitálního dvojčete.
Oba řečníci pak popsali jejich společné budoucí kroky.
Dalším duem byl Filip Škeřík, manager ve společnosti Festo a specialista průmyslové automatizace, a Jakub Szlaur, CEO & Spoluzakladatel EDIMA solutions, technologického startupu, který vyvíjí platformu Edmund AI pro techniky a údržbáře.
Festo je dodavatelem PLC řešení pro automatizaci strojů a linek od čidel, senzorů a měřidel přes řídící jednotky až po obslužný software. Filip Škeřík nám vysvětlil, jak se tato společnost dostala k tématu umělé inteligence a které benefity ji nakonec přesvědčily o tom, aby do této oblasti začala masivně investovat.
Řešení od Festo je plně kompatibilní s Edmund AI a tyto dva harmonicky fungující nástroje jsou často nabízeny cílovým zákazníkům jako balíček. Jakub Szlaur s účastníky sdílel, v čem vzniká úspora na straně výrobní firmy, ať už má zájem o Edmund samostatně nebo společně s nástrojem od Festo.
Posledními řečníky prvního bloku byli Radim Bullawa, Industrial Engineer Manager z Dormer Pramet, a Slávek Heřman, AI & Developer Lead Computer Vision ze společnosti DNAi. Ta je jedním z leaderů v rámci praktických aplikací AI v průmyslu a zdravotnictví.
Blíže jsme si představili chytré řešení od Dormer Pramet pro kovoobráběčské odvětví, které zahrnuje AI computer vision, kamery s vysokým rozlišením, robotickou ruku a přehledné prostředí pro operátory. Radim Bullawa popsal výhody, jako je zvýšená efektivita, redukce nákladů a bezchybná kvalita, zvýšená frekvence kontroly nebo zvýšená přesnost úspěšnosti nalezení chyby.
Slávek Heřman pak získal prostor se otevřeně zamyslet nad tím, co bylo při vývoji nejsložitější a jak si s celou situací poradili.
Po půlhodinovém coffee breaku jsme načali druhý blok. V tom už nevystupovala dua, ale AI experti, kteří společně diskutovali o jejím využití a potenciálu pro firmy, ale také AI budoucnosti.
Tím prvním byl Šimon Staňo, CEO & spoluzakladatel společnosti DAITABLE, která se specializuje na softwarová řešení pro energetický management – měří, vyhodnocuje, řídí a optimalizuje využívání elektrické energie v provozu.
Šimon s námi sdílel případovou studii, kdy jeho firma dokázala odhalit 80 % alarmových stavů s předstihem. Principem jejího řešení je sběr dat z elektroměrů a konkrétních strojů a následné nasazení umělé inteligence, která dokáže vyhodnocovat a predikovat anomálie. Sdílel s námi taky nejčastější překážky firem, kdy se například bojí pustit data na cloud nebo se musí naučit řídit se daty
Dalším byl Pavel Konečný, CEO & Founder společnosti Neuron Soundware, kterou založil, přestože umělá inteligence měla boom až o několik let později, již v roce 2016. Neuron Soundware se specializuje na průmyslovou analýzu zvuku. Co si pod tím představit? Jedná se o kontrolu fungování strojů díky sběru různých dat včetně vibrací a zvuků. Jedním z cílů tohoto řešení je predikce poruch a chyb.
I on se rozpovídal o nejčastějších problémech firem, mezi které se řadí například kybernetická bezpečnost. Také srovnával český průmysl s tím zahraničním, kdy nám například dle jeho zkušeností se zákazníky v Asii v porovnání s Čínou nebo Jižní Koreou ujíždí technologický vlak, a tak je nutné z naší strany zabrat. Mimo to jsme společně probrali možnou budoucnost AI a nastínili, jakým způsobem se bude její vliv nadále zvyšovat.
Posledním byl Ing. Richard A. Novák, Ph.D., CEO & zakladatel OmniCrane. Je expertem na AI, digitalizaci, IT management a také na etické otázky spojené s využíváním AI. OmniCrane se specializuje na aplikaci AI do oblastí SalesTech a MarTech.
Richard popsal hlavní oblasti, které aktuálně řeší. V rámci našeho Meetupu jsme se hlavně bavili o sběru a analýze dat z dopravní infrastruktury s cílem optimalizovat údržbu a predikovat poruchy na technologiích v dopravních tunelech. OmniCrane se však také zabývá efektivním přístupem k know-how, dokumentacím a produktovým listům v obchodních a dalších procesech. A co Richard vnímá jako největší problémy u firem? Přechod na cloud, řízení skrze data a správný mindset.
Co jsme si odnesli?
C-Suite Meetup vol. 7 potvrdil, že umělá inteligence není jen futuristickým konceptem, ale klíčovou součástí moderních výrobních procesů. Firmy, které se odhodlaly k jejímu nasazení, dosahují vyšší efektivity, snížení nákladů a lepší optimalizace výroby. Přesto se ukazuje, že jedním z největších problémů zůstává rezistence vůči změnám a nedostatek důvěry v nové technologie – a to i u těch, které již AI implementovaly. Pevně věříme, že jejich příklady dodaly odvahu šlápnout do umělé inteligence i účastníkům, kteří byli v tomto ohledu doposud zdrženliví.
Všichni účastníci si odnesli nejen inspiraci a praktické rady, ale díky networkingu také potenciálně nové kontakty, které jim mohou pomoci v jejich vlastních transformačních projektech.
Sledujte náš blog, kde budeme brzy publikovat detailní shrnutí včetně konkrétních vyjádření našich hostů. Prozatím se můžete začíst do článku Jak na úspěšnou digitalizaci výrobní firmy, který přehledně shrnuje C-Suite Meetup vol. 6.
Nechcete, aby vám další akce unikla? Zadejte svou e-mailovou adresu do formuláře níže – s předstihem vám poskytneme detaily o termínu dalšího plánovaného C-Suite Meetupu. Předem však můžeme říct, že proběhne v listopadu a bude zaměřen na leadership a vedení úspěšných firem.
Nenechte si ujít další z plánovaných C‑Suite Meetupů.
Radí Vám dáme vědět o dalších setkáních. 👇